Dolina Kościeliska

Poznaj uroki Doliny Kościeliskiej

Poznaj naszą okolicę

Dolina Kościeliska - najpiękniejsza w Tatrach.

Ma 8 km długości. Na spacer zielonym szlakiem z Kir do Schroniska Ornak trzeba liczyć około 2 godzin. Trasa jest dość płaska i nie należy do trudnych. Po drodze czekają na Was piękne krajobrazy i dodatkowe atrakcje, takie jak np. Jaskinia Mroźna czy Wąwóz Kraków.

Dolina Kościeliska to obowiązkowy punkt pobytu pod Tatrami. Owiana legendami, z górniczą historią i zachwycającą tatrzańską przyrodą, kusi i przyciąga każdego!

Dolina Kościeliska tętniła życiem już w XVIII wieku. Na polanie Stare Kościelisko istniała prężnie działająca huta miedzi i żelaza. Poza budynkami przemysłowymi stały tam chaty robotników, karczma oraz kościółek, od którego prawdopodobnie wzięła się nazwa doliny. Zakład hutniczy często był rabowany przez zbójników, którzy ponoć chowali swoje skarby po okolicznych jaskiniach. Z czasem jednak eksploatacja złóż przestała się opłacać i w 1841 roku huta została zamknięta. Dziś po zabudowaniach nie ma śladu. Możecie jedynie spotkać przy szlaku kapliczkę zbójnicką, ufundowaną przez górników oraz resztki pieca wraz z pamiątkową tablicę.


Spacer Doliną Kościeliską daje Wam wiele możliwości dodatkowych atrakcji. Po drodze miniecie Lodowe Źródło, gdzie z mostku możecie zaobserwować wypływającą spod ziemi wodę. Możecie również zboczyć z zielonego szlaku i udać się Halę Stoły, gdzie czeka na Was zupełnie wyjątkowy widok na Giewont oraz stare pasterskie szałasy (to w jednym z nich ukrywał się przed Armią Krajową Wacław Krzeptowski, przywódca Goralenvolk). Możecie zajrzeć do licznych jaskiń, takich jak Jaskinia Mroźna, Jaskinia Mylna, Jaskinia Raptawicka, a także przejść przez słynny Wąwóz Kraków. Warto także zboczyć tuż przed schroniskiem na czarny szlak w kierunku Smreczyńskiego Stawu, gdzie czeka na Was wyjątkowo urokliwy widok.


Do wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach z Osady Roztoki dotrzecie samochodem (6 min) lub na pieszo (30 minut). Stamtąd spacer do schroniska na Hali Ornak bez długich przystanków nie powinien zająć Wam dłużej niż 2 godziny. Trasa wiedzie zielonym szlakiem i jest raczej płaska, ma zaledwie 170 m przewyższenia. Dolina Kościeliska to miejsce idealne dla każdego - dla rodzin z dziećmi, dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, ale również wprawionych górskich piechurów.

Zobacz jak wygląda
Dolina Kościeliska

Kilka przydatnych
informacji turystycznych

Wstęp
U 4,00 zł / N 8,00 zł
Parking w pobliżu
30,00 zł / doba
Miejsce dla
rodzin z dziećmi
Odległość od Osady
2,5 km / 6 min
góry
brand

Zobacz jak zmienia się krajobraz Doliny Kościeliskiej

Zima
Idealna do przemierzania na nartach, sankach, czy góralskim kuligiem!
Lato
Idealny czas na rodzinne spacery, piknik przy schronisku na Hali Ornak lub poranny jogging!